Metody oczyszczania organizmu oraz dieta odkwaszająca

Nasz organizm zwykle samodzielnie radzi sobie z usuwaniem wszelkich szkodliwych substancji. Niestety, gdy obciążenie jest zbyt duże, należy wykonać dodatkowe kroki w celu przywrócenia zachwianej równowagi. Gdy doszło do zatrucia toksynami, metalami ciężkimi, bądź rozwoju pasożytów pomocne może być oczyszczanie organizmu, któremu zawsze powinna towarzyszyć probiotykoterapia wspomagająca.

Detoksykacja organizmu, w tym oczyszczanie wątroby to temat, na którym skupia się tegoroczny Narodowy Kongres Naturoterapii. Przedstawione zostaną metody płukania wątroby oraz płukania woreczka żółciowego, a także oczyszczania jelit z wykorzystaniem diety odkwaszającej. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jaką rolę pełni przy tym probiotykoterapia, jakie znaczenie ma oczyszczanie organizmu z pasożytów i dietoterapia oraz poznają rolę lewatyw ziołowych. Opisana zostanie także diagnostyka różnicowa w przypadku zatrucia metalami ciężkimi.

Płukanie wątroby i woreczka żółciowego

W drogach żółciowych, odprowadzających żółć z wątroby do światła pokarmowego może pojawić się niedrożność, która zazwyczaj wynika z zalegających złogów żółciowych bądź marskości wątroby. Gdy te wąskie kanaliki zostają zablokowane, wywołują charakterystyczne objawy w postaci nudności, wymiotów, ciemnego moczu oraz żółtaczki. Przyczyną może być dieta obfita w tłuszcze, lecz znaczenie ma także płeć. Kobiety chorują częściej ze względu na wpływ hormonów.

Niemal zawsze konieczne jest podjęcie odpowiedniego działania terapeutycznego. Z perspektywy naturoterapii, skuteczne jest płukanie wątroby, a także płukanie woreczka żółciowego. Oczyszczanie wątroby może być wspomagane przez odpowiednio dobraną dietę oraz ziołolecznictwo. Lecz przede wszystkim, chcąc zastosować płukanie wątroby, czy płukanie woreczka żółciowego, warto udać się do specjalisty, który ustali pełen plan terapii.

Jedną z metod oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego polecaną przez terapeutów jest 7-dniowy cykl terapii. Wymaga on wcześniejszego przygotowania do całego procederu, dokładnego zaplanowania każdego etapu (nawet godzina po godzinie) oraz konkretnych kroków już po zakończeniu płukania. Specjalista wskaże także odpowiednie działania osłonowe. Kongres Naturoterapii przewiduje omówienie tej często budzącej wątpliwości kwestii – nawet wśród lekarzy i terapeutów.

Dieta odkwaszająca dla równowagi

Z powyższym tematem wiąże się także oczyszczanie jelit oraz stosowana w tym wypadku dieta odkwaszająca. Pomaga ona w przywróceniu równowagi organizmowi i pozbyciu się wielu przykrych dolegliwości. W diecie odkwaszającej, zwanej też zasadową, podstawa to produkty alkalizujące, czyli głównie warzywa i owoce, w tym cytrusy. Z kolei za produkty zakwaszające uważa się te pochodzenia zwierzęcego i zboża. Odpowiednio zbilansowana dieta odkwaszająca pomaga w odzyskaniu dobrego samopoczucia, energii i dobrej kondycji włosów oraz paznokci.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów

Zdarza się także, że organizm został zaatakowany przez pasożyty, które negatywnie oddziałują na stan fizyczny i psychiczny ich nosiciela. Mogą być powodem ciągłego zmęczenia, wahań wagi oraz nastroju. Właśnie dlatego zarażenie glistą ludzką, owsikami, toxoplasma gondi czy tasiemcem wymaga podjęcia odpowiednich kroków, przy czym jednym z nich jest oczyszczanie organizmu z pasożytów z pomocą naturoterapii. Naturalne metody są nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne. Co ważne, oczyszczanie organizmu z pasożytów musi usuwać dorosłe osobniki oraz formy przetrwalne.

Dietoterapia w profilaktyce przeciwpasożytniczej

Istotnym elementem w walce i profilaktyce przeciwpasożytniczej są także ziołolecznictwo i dietoterapia. Leczenie z wykorzystaniem dietoterapii wyklucza spożycie m.in. węglowodanów, które stanowią doskonałą pożywkę dla pasożytów. Produkty takie, jak homogenizowane mleko, tłuste mięsa, wszelkie kolorowe napoje czy kawa wspierają rozwój choroby, a pasożyty, grzyby i drobnoustroje mogą się swobodnie rozwijać. Konieczne jest za to stworzenie środowiska nieprzyjaznego dla szkodliwych intruzów. Stanie się tak dzięki spożywaniu probiotyków, obecnych np. w kapuście lub w odpowiednich suplementach, pomocne są również pestki dyni, papaja, większość warzyw oraz cebula, czosnek, zioła i przyprawy. Sprawdzone metody leczenia chorób pasożytniczych, zaprezentuje także Kongres Naturoterapii.

Głodówka lecznicza

Jedną z metod detoksykacji organizmu jest głodówka lecznicza. To temat często budzący kontrowersje i wątpliwości, dlatego bardzo ważne jest rozsądne podejście do tej metody oraz skorzystanie z doświadczenia i pomocy specjalisty. Głodówka lecznicza jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem zakłada odpowiednie kroki przygotowawcze. Mają one na celu nie tylko wzmocnienie jej efektów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta. Ważne jest dokładne określenie stanu zdrowia osoby, która podejmuje się detoksykacji. Nadwaga, choroby organów trawienia, skóry i serca czy zatrucia nie zawsze muszą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia głodówki leczniczej. To ekspert powinien zdecydować, czy dana osoba może zdecydować się na przeprowadzenie takich działań.

Ponadto w kontekście głodówek coraz częściej można spotkać się z terminem intermittent fasting, pod którym kryje się okresowe poszczenie. Intermittent fasting to także jedno z zagadnień, które zaprezentuje Narodowy Kongres Naturoterapii. Uczestnicy wydarzenia zostaną zapoznani z tym skutecznym narzędziem profilaktycznym, a także przygotowaniem do tego typu postu wraz z uwzględnieniem suplementacji witaminowo-mineralnej. Intermittent fasting polega na spożywaniu pokarmu w określonym czasie w ciągu doby lub nawet tygodnia, przy czym obecnie wyróżnia się kilka wersji tego sposobu żywienia.

Lewatywy ziołowe a oczyszczanie organizmu

Lewatywa ziołowa usuwa z organizmu toksyny, pomagając w odzyskaniu równowagi, przywracając energię i zdrowie. To znana metoda, stosowana w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Oczyszczanie jelit dla wielu osób jest tematem tabu, jednak warto zapoznać się z nim ze względów zdrowotnych. W zależności od dolegliwości należy wybrać odpowiednią lewatywę ziołową, tak by była maksymalnie skuteczna, ale i bezpieczna. Znaczenie ma tutaj diagnostyka różnicowa, która umożliwia decyzję o tym, czy lewatywa ziołowa w ogóle jest konieczna.

powrót

Zobacz również: