Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich

Zatrucie rtęcią, ołowiem czy kadmem to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Substancje te dostają się do organizmu człowieka przede wszystkim wraz ze spożywanymi pokarmami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W zależności od postaci pod jaką pierwiastek dostał się do organizmu, atakuje on różne organy.

Szkodliwe substancje mogą uszkadzać mózg, układ nerwowy, nerki, tkankę kostną oraz wątrobę. Właśnie dlatego, tak ważne jest oczyszczanie organizmu z metali ciężkich oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Wokół tych tematów skupia się tegoroczny Narodowy Kongres Naturoterapii. Podczas wykładu dotyczącego detoksykacji wielonarządowej z metali ciężkich, uczestnicy dowiedzą się, jak powinna przebiegać diagnostyka różnicowa w takim wypadku, jak stosować protokół Cutlera i poznają substancje pochodzenia naturalnego, wspierające oczyszczanie organizmu z toksyn.

Zatrucie rtęcią

Zatrucie rtęcią jest bardzo poważne, ze względu na najwyższą toksyczność rtęci. Przy stężeniu wykraczającym poza dopuszczalne normy prowadzi do uszkodzenia komórek, przy czym najczęściej atakuje komórki mózgowe. To pierwiastek, który przenika przez barierę krew-łożysko i krew-mózg, kumulując się w mleku matki. Przez to zatrucie rtęcią jest szkodliwe głównie dla kobiet w ciąży, płodu, niemowląt, a nawet starszych dzieci.

Związki rtęci można spotkać w niektórych lekach oraz środkach konserwujących leki. Ponadto używana jest do wypełniania termometrów i barometrów, w produkcji srebra i złota, a także lamp czy stomatologii (obecnie rzadko stosowane plomby amalgamatowe). Około 10% rtęci, która trafia do organizmu, pozostaje w nim, gromadząc się w mózgu, gdzie wypiera cynk, dociera do jąder komórkowych, a w efekcie niszczy materiał genetyczny. Zatrucie rtęcią powoduje zaburzenia widzenia, problemy skórne, przyczynia się także do stanów dezorientacji, zagubienia, kłopotów z pamięcią oraz nerwowości i drżenia rąk, a w dalszej perspektywie do chorób układu nerwowego i nowotworów. W przypadku zatrucia rtęcią, jak i każdym innym metalem, konieczne jest usunięcie jej z organizmu.

Zatrucie ołowiem – groźne nie tylko dla dorosłych

Na zatrucie ołowiem narażeni są przede wszystkim dorośli, którzy mają z nim zawodowy kontakt w hutach miedzi, cynku czy zakładach wytwarzających szkło kryształowe, akumulatory, kable bądź czcionki drukarskie. Również dzieci nie są bezpieczne, ponieważ szkodliwe związki ołowiu można znaleźć w plastelinie, kredkach świecowych, kleju, farbach oraz niektórych zabawkach. Do zatrucia ołowiem, zwanego także ołowicą dochodzi przez układ pokarmowy i oddechowy. Choć obecnie zdarza się to rzadko, jednak wciąż istnieje możliwość zatrucia tym powszechnie występującym w przyrodzie metalem.

Zatrucie ołowiem może przybrać formę przewlekłą lub ostrą. Słodkawy smak w ustach, bóle głowy, obniżone łaknienie czy zaparcia, które z czasem zastępują wymioty wraz ze spadkami ciśnienia krwi i temperatury ciała to sygnały, że mogło dojść do ostrego zatrucia. Z kolei żółto-szara cera, tzw. rąbek ołowiowy na dziąsłach, osłabienie, bóle mięśni, a nawet uszkodzenie układu nerwowego, niedowłady czy zaburzenia pamięci to objawy zatrucia przewlekłego. W celu usunięcia ołowiu z organizmu, polecana jest chelatacja EDTA, która stosowana jest w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich.

Niebezpieczne zatrucie kadmem

Chociaż kadm naturalnie występuje w środowisku w dużym rozproszeniu, działalność człowieka doprowadziła do jego nagromadzenia w powietrzu, glebie oraz hydrosferze. Stosowany jest w przemyśle (barwniki, baterie, fajerwerki) oraz rolnictwie (nawozy sztuczne), ponadto zanieczyszcza środowisko przez spalanie węgla i pochodnych ropy naftowej. Gdy raz trafi do obiegu, nie ulega degradacji, przez co jesteśmy ciągle narażeni na jego toksyczne działanie. Do zatrucia kadmem dochodzi za sprawą kontaktu z galwanizowanymi powłokami przedmiotów, barwnikami pigmentowymi, dymem tytoniowym, przetworami mięsnymi czy rybami słodkowodnymi i owocami morza.

Zatrucie kadmem jest niezwykle niebezpieczne. Zwykle obserwuje się przewlekłe zatrucie, które przez długi czas przebiega bezobjawowo, po czym można dostrzec dolegliwości takie, jak suchość jamy ustnej, metaliczny posmak, żółty rąbek u nasady zębów i ogólne osłabienie. Ostra forma jest rzadka, lecz wiąże się z wysoką gorączką, płytkim oddechem, czasami obrzękiem i zapaleniem płuc, a także osłabieniem organizmu. Ponadto zatrucie kadmem prowadzi do uszkodzenia wątroby, nerek, płuc, jąder i układu krążenia. Może wywołać anemię, choroby kostne i niepłodność. Gdy mowa o przewlekłym narażeniu na jego działanie, leczenie wymaga natychmiastowego przerwania ekspozycji na ten pierwiastek oraz chelatacji EDTA.

Chelatacja EDTA jako najpopularniejsza metoda leczenia

Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich najczęściej przeprowadza się z wykorzystaniem metody, jaką jest chelatacja EDTA. Samo EDTA to syntetyczny związek aminokwasowy, który lokalizuje i przechwytuje metale, by się z nimi połączyć. Następnie szkodliwe substancje wydalane są z organizmu wraz z moczem. Kongres Naturoterapii przewiduje m.in. omówienie prawidłowego wykorzystania chelatów, a także case studies na temat chelatacji. Należy pamiętać, że ze względu na wysokie zagrożenie zarażeniem w dzisiejszych czasach oczyszczanie organizmu z metali ciężkich jest konieczne przynajmniej raz w roku. Pierwiastki takie, jak cynk i selen to doskonali sprzymierzeńcy w walce ze szkodliwymi substancjami, dzięki którym możliwe jest zachowanie równowagi w organizmie. Narodowy Kongres Naturoterapii to wydarzenie podczas, którego omówione zostaną również substancje pochodzenia roślinnego wyróżniające się zdolnością eliminacji szkodliwych metali i pobudzające procesy filtracji.

Diagnostyka różnicowa

Podjęcie jakichkolwiek kroków w kierunku oczyszczania organizmu z metali ciężkich, powinna poprzedzać diagnostyka różnicowa. Stosuje się w tym celu badanie zbiórki dobowej moczu, badanie krwi lub tkanki danej osoby oraz analizę pierwiastkową włosa. Specjaliści podkreślają, że problemy skórne, zmęczenie, różnorodne stany zapalne czy zmiany w psychice mogą sygnalizować zatrucie metalami ciężkimi i konieczność oczyszczenia organizmu z toksyn. Diagnostyka różnicowa to również jeden z tematów, które poruszy Kongres Naturoterapii.

powrót

Zobacz również: